Proiectul Jeunesse III

PLANUL DE ÎMBUNĂTĂŢIRE A CALITĂŢII EDUCAŢIEI OFERITE PENTRU ANUL ŞCOLAR 2018-2019

Colegiul “Mihail Cantacuzino” din Sinaia este implicat într-un important proiect internațional de dezvoltare a învățământului profesional dual, proiectul Jeunesse III, realizat cu sprijinul Ministerului Educaţiei Naţionale, prin CNDIPT – Centrul Național de Dezvoltare a Învățământului Profesional și Tehnic, în colaborare cu Ambasada Franței, Camera de Comerț și Industrie din Franța, centre de formare profesională din regiunea Occitania, proiect care prevede mobilități succesive pentru un grup de 11 elevi francezi de la două centre de formare profesională din Montpellier şi Nîmes și 15 elevi români de la școala profesională (calificarea Ospătar/Bucătar) pe o perioadă de trei săptămâni. Aceștia vor beneficia de o instruire teoretică în școală, pe module de specialitate timp de o săptămână, iar instruirea practică aferentă proiectului se va desfășura în următoarele două săptămâni, la agenți economici locali din domeniul calificării. Elevii vor primi certificate profesionale recunoscute internațional și vor fi însoțiți de 4 profesori. Schimburile de elevi au loc în perioada 07-27.10.1018 în România, respectiv 05-23.11.2018, în Franţa.

VEZI PLANUL DE ÎMBUNĂTĂŢIRE A CALITĂŢII EDUCAŢIEI  OFERITE PENTRU  ANUL ŞCOLAR 2018-2019