Ziua Educatiei Financiare

Catedra „Om și Societate” a marcat și în acest an ziua educației financiare celebrată în data de 11 aprilie.

La eveniment au participat atât cadrele didactice organizatoare, în persoana doamnei Telegaru Valentina, profesor de economie și educație antreprenorială, doamnei Georgescu Simona, profesor de logică și filosofie, doamnei Haiduc Ioana, profesor de istorie, cât și elevii  claselor a IX a, a X a, a XI a, a XII a din cadrul Colegiului Mihail Cantacuzino Sinaia, alături de invitatul special, domnul Adrian Morar, doctor în economie și expert financiar internațional având peste 25 de ani experiență care a susținut o serie de de prezentări interactive în cadrul atelierelor de educație financiară constituite.

Prezentările s-au axat pe conștientizarea profilului la risc al elevilor și a competențelor necesare atât în antreprenoriat cât și în investiții. Au fost dezbătute o serie de investiții performante, dar și neinspirate din cadrul celor mai mari companii din lume, “Cei Șapte Magnifici” ai pieței americane, dar și corporații europene sau chiar asiatice. S-a analizat impactul noilor tehnologii și ale inteligenței artificiale asupra eficacității și eficienței companiilor, precum și deciziile de concedieri discreționare. S-a subliniat, de asemenea, impactul investițiilor verzi, în energia regenerabilă, care ar trebui să rezoneze cu întreg procesul de implementare al cerințelor ESG. Elevii au fost încântați să descopere printr-o serie de exemple beneficiile economiei circulare, care crează resurse de nivel secundar, terțiar sau chiar reintegrează complet în sistem resursele primare care sunt limitate.