Comori populare romanesti

Colegiul “Mihail Cantacuzino” in parteneriat cu Asociația” Prahova Excelsior “(ASPE), prin structura sa Clubul Foto-ASPE și Centrul Cultural “Carmen Sylva” din Sinaia își propun să deruleze, pe parcursul anului 2023, proiectul “Comori populare românești” și să vă prezinte, lunar, componente ale comorii de costume populare din cele mai reprezentative zone etnografice ale țării. Proiectul se va fi finaliza cu un calendar 2024, bilingv ( român-englez), ce va conține, pe lângă imaginile costumelor populare, rețete de mâncăruri tradiționale și descrierea celor mai cunoscute obiceiuri populare românești. Scopul acestui proiect este evidențierea bogatiei costumelor și tradițiilor populare românești.
Incepem prezentarea cu unul dintre cele mai spectaculoase costume populare, cel din zona etnografica a Somesului.
Costumul fetei este format din: ie, poale, pieptar și cătrință
Costumul baiatului este format din: cămașă, șerpar/brâu, cioareci albi, pieptar(vesta), cu ciucuri multicolori și pălărie ornamentată cu pene de păun.
Foto: Stefan Varga, voluntar al clubului FOTO-ASPE
Modele: Ana Buruiana si Darius Vologa, elevi ai Colegiului “M. Cantacuzino” Sinaia